Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 98

Thread: Evil Rabbit - for losers

Silver Member Contributor Level 5
    You know as vip 11 12 13 , yout get hero from chest at 3 stars.. and until wog, it taked 5 months to take him to 5 stars???
    Only players that had vip heroes 5 stars in 3 days were vip 16+. And without vip 16+ players, game was dead long time ago.

Gold Member Contributor Level 6
    Quote Originally Posted by Mystos View Post
    Дмитрий, я думаю ты русскоязычный... Поддерживаю тебя на все 100%... Героя, который вносил бы в игру такой дисбаланс не было никогда на моей памяти... Даже сорсерка была хороша только в нападении... А кролик сейчас везде - и в дефе и в атаке. ВСЕ! атаки моего пака на арене - только с кроликом. Я уже сам подумываю бросить игру в связи с этим, т.к. новые вип герои становятся все более сильными и долго не доступны для ВИП10- игроков. В игре появляется жесткий дисбаланс между ВИП10- и ВИП11+ игроками. Такого никогда не было. Если так будет продолжаться - игра умрет быстрее чем я думаю.

Что касается пака против стандартной дефпачки с кроликом попробуй: Ooze - DV - CA - Chem - Sorc
    У меня неплохой процент побед этой пачкой... правда все герои кроме DV очень неплохо тренерованы в лагере... 105 лвл.
    Дисбаланс был всегда и всегда он будет.
    Смысл тут хуйню разводить на пустом месте? кто платил и платит, имеют намного больше возможностей, это было и год и два года назад.
    И год и два года назад на форуме сидели люди, жаловались на дисбаланс и рассказывали как игра умрёт "быстрее чем они думают".
    А она никак не хочет, печалька.

Контрпачка против кролика очень простая: грифон, ангел, черепаха, туз и химик.
    Да они должны быть хорошо натренированы, но если с этим все в порядке, шанс победы больше 50%.

Universal Leader Contributor Level 10 KimoD's Avatar
    Quote Originally Posted by hvn View Post
    In wog there are vip 8 on rank 80.. i fighted 1 today. So it s posible. I did t say game is just for vip 11+. I just wanted to say that those who pay to keep this game working must have a advantage over those who play for free. I am vip VIP 12, but i don t cry that vip 16 have 2 training slots.. and have 3 times more hero full train than me. Good for tham. I try to compete, with the posibilities i have. As a vip 11 i finised all months in wog in first 50 rank. And i fighted all day just against vip 15+.
    When we started this game it had low features and allmost notting compare to now. For game to evolve better and better , resources are nedded.. so yes keep rabit 6 months out off shops.. and just release on heroic pack.. yes they want money, but who doesn't . For us is just a game, for ucool is buisines. If buisines not good, you close it. Bla bla bla bla bla... hope you understand something.
    Vip 8 server 178 right? To be sure i m right look in the top right now. See that guy with TL 101 on rank 1? I don t think he have had a chance without using vip heroes and even without training them too much ( is still TL 101.. i don t think he have them all maxed). If he have all maxed he is clearly very high vip.
    Sever 21 Brute (Merged Hell 21-26)
    TL 105 NON-VIP : 26.6 - 87 | 9.7 - 88 | 26.7 89 | 17.8 - 90 | 16.9 - 91 | 21.10 - 92 | 18.11 - 93 | 19.12.2015 - 94 | 23.1.2016 - 95 | 23.2 - 96 | 25.3 - 97 | 26.4 - 98 | 27.5 - 99 | 28.6 - 100 | 22.8 - 101 | 5.10 - 102 | 2.12.2016 - 103 | 10.2.2017 - 104 | 16.6 - 105 | 27.8 - 106
    Guild : BIGBANGBRO
    Heros : 120 / 128
    Stars : 552
    AHP : 1.25mil+

http://hcharge.tk/ - Hero Charge Stats Calculator

Bronze Member Contributor Level 3
    Quote Originally Posted by Silvein View Post
    Дисбаланс был всегда и всегда он будет.
    Смысл тут хуйню разводить на пустом месте? кто платил и платит, имеют намного больше возможностей, это было и год и два года назад.
    И год и два года назад на форуме сидели люди, жаловались на дисбаланс и рассказывали как игра умрёт "быстрее чем они думают".
    А она никак не хочет, печалька.
    Ты совершенно не понимаешь о чем я говорю... Или не хочешь понимать.
    Да, дисбаланс был всегда. Но далеко не такой. ВИП герои всегда достаточно быстро появлялись в общем доступе. Месяц-Два и они появлялись в магазине гранд-арены.
    Я совершенно не против того, чтобы ВИП игроки получали преимущество... Вопрос времени, на которое они его получают.
    Сейчас уколы загнали себя в тупик. Механизм универсальных душ и много монет у всех игроков во всех магазинах позволяют очень быстро собрать героя как только он появится в общем доступе.
    Именно поэтому они начали "придерживать" сильных героев, чтобы "выдоить" из игроков побольше денег за счет продажи спецпредложений. Жадность... Жадность... Жадность...

Кроме того, чтобы ВИП игроки продолжали платить деньги, нужно выпускать все более мощных героев... А это замкнутый круг...
    Получается что преимущество ВИП игроков растет снежным комом - у них все больше ОП героев и бороться с ними становится крайне трудно... Попробуй просто заменить в пачке с кроликом грязь на Divine Knight и пробить эту пачку... Дай мне контр, т.к. я пока найти его не могу...

Отсюда и стандартный дефпаки на арене... Это банально не интересно! Раньше было большее разнообразие паков...

Quote Originally Posted by Silvein View Post
    Контрпачка против кролика очень простая: грифон, ангел, черепаха, туз и химик.
    Да они должны быть хорошо натренированы, но если с этим все в порядке, шанс победы больше 50%.
    У меня есть контрпак на кролика... Дай мне контр на тот пак что я написал выше...

Gold Member Contributor Level 6
    Quote Originally Posted by Mystos View Post

У меня есть контрпак на кролика... Дай мне контр на тот пак что я написал выше...
    У меня divine knight пока 4* и не сильно прокачан в тренажерке.

попробуй: черепаха смерть ланая химик туз.

Divine knight очень и очень посредственный персонаж, никаких ОП я не вижу, да и кролик тоже очень специфичен.

З.Ы. за вход в январе будут давать оборотня, и судя по обзорам он совершенно никакущий.

Gold Member Contributor Level 7 Shortround's Avatar
    Lady-E, what's your server? Please tell me. So me and my guild can migrate and wipe the floor with you yes, we can teach you how to counter ER, yes we will use ER against your ER, yes you will cry in the end. Only one bragging here is you, with your "undisclosed" setup against ER. Good for you. Let me remind you this is not quantum mechanics/physics and everyone can find a counter to any setup. Stop acting like you're some HC Guru or some tough guy on your server. There is no 100% defense setup, as there is no 100% attack setup, so stop the bullshit please.

LMAO - "If I tell you how to counter it to help you, you'll be a bi*ch/ahole and post it somewhere on forum braging like you discoverd it on your own?!". You're atleast mental by saying this. Nobody steals any copyrights from you or anything else. Also, it's not like someone gonna win a Pulitzer/Nobel prize because he 'stole' your mighty setup against ER.

These being said, instead of bitching with your successful team vs ER, help others or mind your own business, cur!
    Imagine all people living life in peace.

Forum VIP Contributor Level 12

I want to see that Team using LB, HN, DM to beat a TF,ER,Chemist,TaP + DK/Ooze/Divine Knight Team - Lvl105 full r2 geared and full lvl45 trained - good luck with that.
    DM, aha

Henry, my friend, again.. you are talking just for +1 posts.

You think every server has that setup fully trained@field 45 and 5*? Again.. just +1. Go play on your test server, bob.

All of a sudden Divine Knight comes into play. Who the fuck mentioned Divine Knight? Fully Trained Divine Knight at field 45. =)))))))))))))) Do you even use brains? Show me a fully trained Divine Knight in such short time. Should I remind you he was the vip hero for December? WHO THE HECK HAD TIME TO FULLY TRAIN HIM IN SUCH SHORT NOTICE? Again.. just +1. Fucking clown

LE:

Contact

This Page
    http://forum.ucool.com/member.php?97889-HenryChinaski

Statistics
    Total Posts

Total Posts
    2,309

Posts Per Day
    7.30

Last Post
    Evil Rabbit - for losers Today 01:04 PM

General Information

Last Activity
    Today 01:20 PM

Referrals
    0

Your Christmas was very boring, I presume. Did you celebrate it here, on forums?

All bark, no bite

Guess you have never been on real competitve Servers....no reason to waste any more word on you

DM, aha

Very competitive Test Server. Again.. +1.

Stupid mental fuck. Yes, mr competitive, go ahead and see that DM interrupts ER's first drag skill. Again.. your mouth speaks while your brain is dormant.

You can bark, you can bite my donkey dong, too.

Would you please be so kind and tell me your team level, the AHP of rank 50 in that ranking and how many players are lvl105?

Just some numbers of a competitive server:
    Around 100 lvl105, rank 50 has 1,25M power, rank 1 close to 1,6.
    5 men teampower ranking starts at 82k,rank 1 has over 93k

You can't compare lvl104 teams, not full geared, not full trained with that. A DM is dead in first few seconds. But I let you dream on...

Diamond Member Contributor Level 9
    Quote Originally Posted by Shortround View Post
    Lady-E, what's your server? Please tell me. So me and my guild can migrate and wipe the floor with you yes, we can teach you how to counter ER, yes we will use ER against your ER, yes you will cry in the end. Only one bragging here is you, with your "undisclosed" setup against ER. Good for you. Let me remind you this is not quantum mechanics/physics and everyone can find a counter to any setup. Stop acting like you're some HC Guru or some tough guy on your server. There is no 100% defense setup, as there is no 100% attack setup, so stop the bullshit please.

LMAO - "If I tell you how to counter it to help you, you'll be a bi*ch/ahole and post it somewhere on forum braging like you discoverd it on your own?!". You're atleast mental by saying this. Nobody steals any copyrights from you or anything else. Also, it's not like someone gonna win a Pulitzer/Nobel prize because he 'stole' your mighty setup against ER.

These being said, instead of bitching with your successful team vs ER, help others or mind your own business, cur!
    lol +1 to this. lady doesnt realize there are no secrets. once u use ur "magical" setup once and beat their Rabbit ur opponent will watch the replay, ur opponent will share the replay, ur opponent and his guild will test the setup, the whole server will know then the whole game will know. this is something u cannot prevent unless u never used the "magical" setup to begin with. or maybe ur trolling like i can and beat a rabbit setup once, never use the setup ever again and say look i got a 100% win rate vs that setup with my setup.

Quote Originally Posted by Shortround View Post
    Henry, my friend, again.. you are talking just for +1 posts.

You think every server has that setup fully trained@field 45 and 5*? Again.. just +1. Go play on your test server, bob.

All of a sudden Divine Knight comes into play. Who the fuck mentioned Divine Knight? Fully Trained Divine Knight at field 45. =)))))))))))))) Do you even use brains? Show me a fully trained Divine Knight in such short time. Should I remind you he was the vip hero for December? WHO THE HECK HAD TIME TO FULLY TRAIN HIM IN SUCH SHORT NOTICE? Again.. just +1. Fucking clown
    i do gotta disagree with this... cause there are some crazy people out there. someone had a 5* lvl 45 TH fully trained r2 musketeer 2 days ago.
    Server 105, Non VIP, Level 106, 1.4m+ Total Power, 25 Legendaries, 585 Hero Stars, Highest GT Finish - 4th, 95k Team Power

Silver Member Contributor Level 4
    Btw. My server is 63.
    5 players have team power 90k+.
    Top-20 have total power like 1.3kk.

Gold Member Contributor Level 7
    Don't complain, simply move to any dying servers, life is easy. For example: s21. (in some servers, all strong players move out or quit, I think the strongest player in s21 is like VIP 13-)

Prime Leader Contributor Level 11 Lady-E's Avatar
    Quote Originally Posted by HenryChinaski View Post
    Would you please be so kind and tell me your team level, the AHP of rank 50 in that ranking and how many players are lvl105?

Just some numbers of a competitive server:
    Around 100 lvl105, rank 50 has 1,25M power, rank 1 close to 1,6.
    5 men teampower ranking starts at 82k,rank 1 has over 93k

You can't compare lvl104 teams, not full geared, not full trained with that. A DM is dead in first few seconds. But I let you dream on...
    I can help you with that
    his TL 104
    rank 50 AHP 827,627
    105 TL players - almighty 2 lol (in AHP rank)
    and also for a bit more info what do you say can we easily both kick those teams of theirs in top daily rankings? I say YESSS!
    https://postimg.org/gallery/3gbhrh6u0/
    With rank 1 "the almighty Vlad" being our "dear friend" shortround here

Quote Originally Posted by uh123abcd View Post
    lol +1 to this. lady doesnt realize there are no secrets. once u use ur "magical" setup once and beat their Rabbit ur opponent will watch the replay, ur opponent will share the replay, ur opponent and his guild will test the setup, the whole server will know then the whole game will know. this is something u cannot prevent unless u never used the "magical" setup to begin with. or maybe ur trolling like i can and beat a rabbit setup once, never use the setup ever again and say look i got a 100% win rate vs that setup with my setup.

i do gotta disagree with this... cause there are some crazy people out there. someone had a 5* lvl 45 TH fully trained r2 musketeer 2 days ago.
    uh you're not very bright aren't you? Yes I'm that dumb to not realize once you defeat them they watch a replay and know what to use. Only problem is my both attacking and defending heroes are much more trained than my enemy's so that gives me some advantage for now. And "magic" was sarcasm which was refered to ER being magic hero (not magic as secret like you understood) or you think he's a physical hero? lol of course you don't so try understanding a bit next time, there was a winking smile in the end of that for a reason and that reason surely isn't this what you thought cause I can't believe someone can even be that dumb to think what you just wrote. Don't underestimate my intelligence cause you clearly don't know me.
    PS if you don't believe me I can tell you I attacked the guy with exact same team I use and he failed to beat my team 21 times, another day 13 times, next day 9 times? I took screen shots of this if you don't believe I can send it to you in message, don't want to a shame them outside my server at least

Tags for this Thread